Hat jótanács J.P. Morgantől

John Pierpont Morgan milliárdos iparmágnás, bankár volt, minden bizonnyal a Wall Street egyik legmeghatározóbb alakja. Németországi tanulmányait követően a bankszektorban kezdett mozogni, az egyik első üzleti húzása volt, hogy 300 dollárt fizetett valakinek, hogy harcoljon helyette a polgárháborúban. Munkássága örökre nyomott hagyott a pénzügyi világban, nevéhez fűződik többek között Amerika legnagyobb bankjának a megalapítása. Most a Business Insider 6 leckét gyűjtött össze Amerika egyik legsikeresebb emberétől.

1. A bizalom a legfontosabb

Morgan hamar rájött a jó hírnév értékére. Mikor arról kérdezték, hogy mi alapján választ üzleti partnereket, mindig hangsúlyozta, hogy az emberek megítélésben az első és a legfontosabb a jellem. Pénzen ezt nem lehet megvásárolni. Nem üzletel olyan emberrel, akivel nincs meg a kölcsönös bizalom.

Az emberek megítélésében három tulajdonság fontos: tisztesség, intelligencia és energia. Az első nélkül a másik kettő halálos.

2. Megesik, hogy kudarcot vallunk

Annak ellenére, hogy J.P Morgan olyan meghatározó gazdasági szerepre tett szert, hogy az 1893-as bankpánik idején a bankja segítette ki az amerikai pénzügyminisztériumot, és ő számított az amerikai vasútépítés elsődleges finanszírozójának is, több kudarc is érte a bankembert.

Híres eset, mikor Nikola Tesla 1900-ban a J. P. Morgantől kapott 150 ezer dollárból (a mai értéken számolva ez körülbelül 4,3 millió dollárnak felelne meg) adótornyot épített a New York-i Long Islanden, amivel az egész világot be akarta sugározni képekkel és hírekkel. A hitelért cserébe a szabadalmai jogainak 51 százalékát az üzletember kezébe helyezte. Később azonban Tesla nem volt elégedett az eredménnyel, így változtatásokat eszközölt, amire még pénzre lett volna még szüksége. Morgan azonban nem hajlott rá, hogy tovább finanszírozza Tesla álmát, így végül a projektet 1906-ban magára hagyták és az adótorony soha nem is lépett működésbe.

3. A dolgok változnak. És ez nem egy rossz dolog

Egy híres eset, mikor egy járókelő megkérdezte Morgantől, hogy mit fognak ma csinálni a tőzsdék. “Ingadozni” válaszolta a bankember.

J.P Morgannek kivételes érzéke volt ahhoz, hogy elfogadja és adaptálja a változásokat. Problémás vállalatok felett vette át az uralmat, kirúgta az arra alkalmatlan vezetőket, és rátermetteket helyezett a helyükre akikben megbízott. Egy idő után ezek a vállalatok szinte kivétel nélkül profitot kezdtek termelni. A két leghíresebb ezek közül az Edison General Electric és a Thomson-Houston Electric Company összeolvadásáből létrejött General Electric és a United States Steel Corporation és az International Harvester fúziójából létrejött AT&T.

4. Jó, ha van egy szenvedélye az embernek

Ne hagyjuk, hogy bárki lebeszéljen a szenvedélyünkről. Maga J.P Morgan is művészet szakon diplomázott a német Göttingen Egyetemen, később pedig jelentős szerepet játszott a New Yorki-i Metropolitan Múzeum megalapításában.

A legfontosabb befektetés, hogy fektess minél többet magadba.

5. Helyezzük perspektívába a dolgokat

1912-ben Morgan ingyenjeggyel utazhatott volna a Titanicon, azon egyszerű okból kifolyólag, hogy övé volt a hajó. Pontosabban nem csak a Titanic, hanem működtetője, a White Star hajótársaság, sőt annak az anyacége, az International Mercantile Marine Co is. Morgan azonban az utolsó pillanatban lemondta az utat.

Állítólag a tragédia után a New York Times kérdezte esetről,

A pénzügyi veszteség semmit sem jelent. Csak is az élet elvesztése ami számít.

Egyébként Morgan az acéliparban és a bankszektorban elért példátlan sikerei után a XX. század elején megpróbálta monopolizálni a tengeri áru- és utasszállítást, de ez túl nagy falatnak bizonyult számára. Az IMM-nek éppen a Titanic elsüllyedése adta meg a kegyelemdöfést, 1915-ben a vállalat csődvédelmet kért (aztán a világháború megmentette, és egészen 1986-ig létezett US Lines néven).

6. Építsünk ki erős kapcsolatokat

Morgan talán legismertebb tette, hogy az 1907-es bankpánik idején oroszlánrészt vállalt az amerikai kormány kimentésében. A pánik gazdasági recesszió idején tört ki, amikor sokan megrohamozták a bankokat. A válság akkor terjedt ki az egész országra, amikor állami és helyi bankok valamint több üzletember is csődvédelmet kért maga ellen. Morgan nem csak hogy a város leggazdagabb polgára és a legnagyobb kapcsolati rendszerrel rendelkező bankára volt, hanem voltak már válságokkal kapcsolatos tapasztalatai is 1893-ból. Éppen ezért New York különböző bankjainak és trösztjeinek a vezetői összegyűltek, hogy informálják a kialakult helyzetről és hogy segítséget kérjenek ennek átvészeléséhez.

Kis érdekesség, hogy a gazdasági világválság után történt, hogy J.P. Morgan leválasztotta befektetési banki műveleteit és megalapította a mai Morgan Stanley befektetési bankot.

(Business Insider)
www.portfolio.hu
httpss://www.portfolio.hu/vallalatok/hat_jotanacs_jp_morgantol.239093.html

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .