Az alábbiakban olvashatja állásfoglalásunkat a Ptk. változás kapcsán.
A július 1-től életbe lépett törvényváltozás hatályon kívül helyezi a Ptk. 6:541. §-át. Ezzel egyidejűleg azonban kiegészíti a Ptk. 3:24. §-át egy új bekezdéssel, amely szerint a vezető tisztségviselő által e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott károkért a jogi személy felel. Azonban ha a kárt a vezető tisztségviselő szándékosan okozta, a jogi személlyel egyetemlegesen felel. Ezzel a jogalkotók az értelmezési bizonytalanságot feloldását érték el.
A magyarországi vezető D&O biztosító azon a véleményen van, hogy a 2014. márciusa óta megkötött vezetői felelősségbiztosítások nem vesztik értelmüket, mert bár a valóságban a cég fog felelni a vezető által okozott károkért, de ezt a cég tovább háríthatja majd a károkozó vezetőjére csakúgy, mint korábban. A biztosító társaság megvizsgálta a meglévő károkat és beadott kárigényeket és azt találta, hogy a kárigények jelentős része a szerződő felől érkezik a biztosított vezető tisztségviselővel szemben és csak elvétve találkoztunk harmadik személy által a vezetővel szemben benyújtott kárigénnyel.
A cégvezetők a jelen jogi környezetben is felelősséggel tartoznak saját cégük felé, mind szándékosság, mind gondatlanság esetén. Annak ellenére, hogy a bíróság által jogerősen megállapított szándékosság egy biztosítást kizáró esemény, a vezető tisztségviselők felelősségbiztosítása (D&O) ebben az esetben is fontos védelmet nyújthat, mivel szándékosság gyanúja esetén az új Ptk. módosítást követően továbbra is perbe hívható a vezető tisztségviselő és a jogi védekezés költségei egy ilyen esetben jelentős összegű kiadást jelenthetnek.
A vezető tisztségviselők felelősségbiztosítására fedezetet nyújtó szerződéseinkben a jogvédelmi költségek fedezete a szándékosság jogerős megállapításáig a teljes kártérítési limit erejéig elérhető a biztosítási szerződés alapján. A jogvédelemi és egyéb költségek a következők – perköltségek, szakértői díjazások fedezete, jó hírnév helyreállításával kapcsolatos költségek, óvadék költségei.
Fentieket figyelembe véve a biztosítási szerződés a 2016-os Ptk. módosítását követően is valós kárigényekre nyújt fedezetet.
Érdeklik a különböző tulajdonosi szerkezettel bíró cégek és vezetőik felelősségével kapcsolatban felmerülő lehetséges kárigények és kapcsolódó kárpéldák?
Tudja azt, hogy egy maximum 500 M forint árbevétellel és 2 MRD forint mérlegfőösszeggel rendelkező cég már akár 78.200,- Ft-ért vehet 100 M forintos D&O kártérítési limitet?
Érdeklik konkrétan az Ön lehetőségei?
Lépjen velem kapcsolatba!