Kötelező felelősségbiztosítás építéstervezői és -kivitelezői tevékenységhez – Alapozzon megfelelő védelemre és biztos háttérre!
Egy építkezés számos buktatót rejthet magában, amire építészként, tervezőként vagy éppen kivitelezőként érdemes jó előre felkészülnie. Előfordulhat, hogy a tervezés során hiba csúszik a számításba, emiatt kár keletkezik az épületben, vagy éppen a munkálatok során sérül meg valaki. Kötelező felelősségbiztosításunk többek között ilyen esetekben nyújt megbízható segítséget. Most az alapdíjból 25% kedvezményt adunk, ha a kedvezményekkel csökkentett egyszeri vagy éves biztosítási díj tervezői biztosítás esetén eléri vagy meghaladja a 30 000 Ft-ot, kivitelezői biztosítás esetén pedig a 90 000 Ft-ot! Az akció visszavonásig él.
MIK AZ ELŐNYEI?
- Széles körű fedezetet adunk az építési és kivitelezési tevékenység során előforduló felelősségbiztosítási károkra.
- Termékünk megfelel a kötelező felelősségbiztosítás megkötését előíró jogi szabályozásnak.
- Egy szerződésben megkötheti a tervezői és a kivitelezői felelősségbiztosítást.
- Fedezetet nyújt arra az esetre is, amikor a biztosítottunk által készített terveket nem saját maga művezeti, hanem az által igénybevett alvállalkozó tervező.
- Projektre és határozatlan időre is megkötheti.
- Teljes körű szakmai felelősségbiztosítást is kínálunk, amellyel nem csak az egyszerű bejelentéshez kötött tevékenységét biztosíthatja.
KINEK AJÁNLJUK ELSŐSORBAN?
MIKOR KÖTELEZŐ MEGKÖTNI?
- Az egyszerű bejelentéshez kötött építési tevékenység esetében a következőkre kötelező felelősségbiztosítást kötni:
– Az olyan károkra, amelyek az építész vagy más szakági tervező által vállalt tervezési és tervezői művezetői tevékenység során keletkeznek.
– Az olyan károkra, amelyek a fővállalkozói kivitelező által vállalt építőipari kivitelezési tevékenység során keletkeznek. - A felelősségbiztosítási kötelezettségét teljesítheti projektenként vagy keretjelleggel, határozatlan idejű szerződés formájában is.
- A tervezőnek legkésőbb a tervezési szerződés megkötésekor rendelkeznie kell felelősségbiztosítással, és a szerződésnek fenn kell állnia az elektronikus építési főnapló megnyitását követő 2 évig.
- A fővállalkozó kivitelezőnek legkésőbb a munkaterület átadásakor rendelkeznie kell felelősségbiztosítással, és a szerződésnek fenn kell állnia legalább a lakóépület teljes műszaki átadás-átvételének lezárásáig.
MIRE TERJED KI A BIZTOSÍTÁS?
Az olyan személyi sérüléses és dologi károkra, amelyeket ügyfelünk okoz, és amelyekért kártérítési felelősséggel tartozik.
A biztosítási védelem kiterjed a biztosítottunknak az alvállalkozói, megbízottai által okozott károkra is.
A biztosítás 3 éves utófedezetet is tartalmaz, azaz azokra a károkra is fedezetet nyújt, amelyeket a biztosítottunk a szerződés hatálya alatt okozott, de legkésőbb a biztosítás megszűnését követő 3 éven belül jelentenek be társaságunknál.
ÍGY MŰKÖDIK A GYAKORLATBAN
Egy tervezéssel és kivitelezéssel is foglalkozó építőipari cég fő profilja legfeljebb 300 m2-es családi házak tervezése és kivitelezése. Egy családi ház építése során a kivitelező szakmai hibát vét, nem megfelelően rögzíti az építési helyszínt elhatároló kerítést. A kerítést a szél a szomszédos társasházra fújja, az épület külső szerkezetében, a kertben található padokban és kerti lámpákban jelentős kárt okozva. A társasház kártérítési igénnyel fordul ügyfelünkhöz. A biztosítás ilyen esetben fedezetet nyújthat az épület szerkezeti kárainak helyreállítására, és a kertben megsérült padok és kerti lámpák pótlásának költségeire.
A pechsorozat sajnos itt még nem ér véget: a családi ház tervezésekor ugyanis a talajvíznyomás elleni szigeteléshez nem megfelelő anyagot ír elő ügyfelünk egyik tervezője. Ennek következtében a házban a vízszigetelés megreped a műszaki átadást követő 3. évben. A ház falán méteres magasságig átnedvesedik a fal, és ledobja a vakolatot. A család újra kártérítési igénnyel fordul ügyfelünkhöz. A biztosítás ilyen esetben fedezetet nyújthat a földmunkák és szigetelési munkák többletköltségeire és a homlokzati fal helyreállítási költségeire.
FONTOS KÉRDÉSEK
A JOGSZABÁLYOK SZERINT MIKOR KELL MEGKÖTNI A BIZTOSÍTÁST?
Felelősségbiztosítást a 2017. január 1. után kötött tervezési/kivitelezési szerződésekre kell kötni, ha:
- tervező esetében az elektronikus építési napló készenlétbe helyezésére 2017. február 1. után kerül sor;
- fővállalkozó kivitelező esetében az elektronikus építési főnapló megnyitására 2017. február 1. után kerül sor.
HOGYAN IGAZOLJAM, HOGY ÉRVÉNYES FELELŐSSÉGBIZTOSÍTÁSSAL RENDELKEZEM?
Erről az elektronikus építési naplóban kell nyilatkoznia. Rögzítse a biztosító nevét és a kötvényszámot, illetve töltse fel a biztosító által kiadott fedezetigazolást.
Társaságunk a fedezetigazolást a kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül adja ki. A fedezetigazolást akkor állítjuk ki, ha a biztosítási ajánlatot aláírta, és a biztosítási díjat vagy az első díjrészletet befizette.